O zarządzaniu ryzykiem


Ryzyko jest nieodłącznie związane z codziennością, i to zarówno biznesową, jak i działalnością pozazawodową. Jest oczywiste, że podejmując się jakiegoś przedsięwzięcia czy pojedynczego zadania, musimy zmierzyć się z niepewnością co do jego rezultatu, a także przebiegu jego realizacji. Wymaga to od nas przewidywania różnych okoliczności, które mogą na nie wpłynąć. To z kolei powinno zadecydować o ewentualnej rezygnacji z planowanego działania, lecz częściej skłania nas do wykonania szeregu akcji, mających na celu uniknięcie bądź ograniczenie wpływu niekorzystnych okoliczności. Mogą się też pojawić nowe zdarzenia i okoliczności, które będą okazją do uzyskania dodatkowych korzyści lub ułatwią osiągnięcie celów. Zarządzanie ryzykiem jest dziedziną wiedzy, popartą doświadczeniem, która zajmuje się tymi zagadnieniami.
Ryzyko towarzyszy organizacji na wszystkich poziomach zarządzania. Można je rozpatrywać w czterech perspektywach: strategicznej, programu, projektu i operacyjnej. Ponadto warto zwrócić uwagę na pewne specjalne aspekty zarządzania, wiążące się z ryzykiem, jak ochrona aktywów i ludzi, ryzyko finansowe i kontraktowe, ochrona środowiska itp. Obszarem, który związany jest z każdą z wymienionych perspektyw — są przykładowo zagadnienia bezpieczeństwa i utrzymania ciągłości prowadzenia biznesu.

Zarządzanie ryzykiem powinno być prowadzone systematycznie, zgodnie z przyjętymi ogólnie standardami, przy wykorzystaniu najlepszych praktyk. Jedną z metodyk, prezentujących uniwersalne zasady i wskazówki do skutecznego zarządzania ryzykiem jest M_o_R® (Management of Risk).   Więcej o M_o_R®  →